#03. Jak uzyskać dobry wydruk z drukarni?

[Opublikowano: 5 marca 2020]

Najlepszym sposobem, aby uzyskać dobry wydruk z drukarni jest dobrze przygotować plik do druku 🙂
Poniżej absolutne podstawy w telegraficznym skrócie.

Kluczowe punkty o których powinno się pamiętać przygotowując plik do druku:

1. Ustaw właściwy rozmiar
2. Dopilnuj, aby dodać spady
3. Odsuń teksty i loga od krawędzi
4. Projektuj w CMYK
5. Dopilnuj grafik
6. Zadbaj o teksty
7. Zapisz plik w odpowiednim formacie

Tak naprawdę, każda z tych pozycji to temat na osobny wpis wraz z obszernym opisem technicznym i przykładami. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy musi być tak zboczony zawodowo jak my i odczuwa potrzebę, aby to wiedzieć. Z czasem pojawią się bardziej obszerne artykuły dla tych co jednak chcą.

1. Ustaw właściwy rozmiar

Od początku projektowania ustaw właściwy rozmiar pracy. Większość drukarni (w tym nasza) udostępnia makiety poszczególnych produktów.

Nie ma nic gorszego jak zmiana rozmiaru projektu już po wykonaniu całości pracy. Jednak jeżeli jest to konieczne to pamiętaj, żeby sprawdzić:
przy pomniejszaniu: czy wszystkie elementy i napisy są czytelne (może okazać się, że niektóre teksty mają zbyt małą wielkość po przeskalowaniu i nie da się ich odczytać) oraz czy jakieś elementy nie przesunęły się zbyt blisko krawędzi pracy,
przy powiększaniu: czy obrazy umieszczone w pracy nie są zbyt słabej rozdzielczości (wtedy zdjęcia w projekcie będą miały „pikselozę”, czyli będą rozmyte co wygląda źle) oraz czy czcionki nie są zbyt duże, co może na wydruku wyglądać nieestetycznie.

2. Spady

W każdym projekcie należy uwzględnić spady. To znaczy, że elementy, które dochodzą do krawędzi (tła, zdjęcia, paski itp.) nie mogą kończyć się równo z linią cięcia, tylko powinny wykraczać poza nią tak, by mogły zostać ścięte.

Pozwala to uniknąć białej obwódki przy brzegu pracy w przypadku przesunięcia noża tnącego. Wielkość spadu powinna wynosić co najmniej 2 mm z każdej strony. Niektóre produkty wymagają większych spadów dlatego projekt najlepiej wykonać wg szablonu drukarni z zachowaniem zadanych tam spadów.

3. Bezpieczne marginesy

Ważne jest również zastosowanie wewnętrznych „bezpiecznych marginesów”. Wszystkie istotne elementy (teksty, logotypy itp.) powinny być odsunięte od linii cięcia na odległość minimum 3 mm (a najlepiej 4 mm). Eliminuje to możliwość ich częściowego przycięcia. Należy mieć na uwadze, że na gotowym produkcie elementy umieszczone bardzo blisko krawędzi wydruku zazwyczaj nie wyglądają ładnie.

4. Kolorystyka

Do druku przeznaczone są pliki w profilu kolorystycznym CMYK. Przygotowując materiał dla drukarni należy pamiętać, aby zmienić materiały w RGB na CMYK. Najlepiej zrobić to już na samym początku, ponieważ nasze zdjęcie lub grafika może (chociaż nie musi) dość diametralnie zmienić wygląd po takiej konwersji. Dotyczy to zwłaszcza obrazów w RGB zawierających bardzo jaskrawe kolory. Po zmianie na CMYK będą zazwyczaj bardziej przygaszone.

Trzeba mieć też świadomość, że nieskalibrowany monitor, a także zwykła drukarka nie przedstawiają kolorów w sposób wiarygodny. Zlecenie wykonane w profesjonalnej drukarni może zatem odbiegać kolorystycznie od widoku na takim monitorze czy wydruku z biurkowego urządzenia.

5. Jakość grafik

Rozdzielczość
Wszelkie grafiki bitmapowe (czyli obrazki, zdjęcia) umieszczone w projekcie do druku powinny mieć rozdzielczość równą 300 dpi, ew. 350 dpi. Jeszcze wyższa rozdzielczość nie wpłynie na jakość druku (oko ludzkie nie jest w stanie zauważyć różnicy) natomiast zwiększy wagę pliku i utrudni jego przetwarzanie. Przy zastosowaniu mniejszej rozdzielczości wydruk będzie rozmyty lub widoczne będą piksele.

Kompresja
Należy dobrze przyjrzeć się grafikom zawartym w projekcie (zwłaszcza logom i napisom, jeżeli są umieszczone jako bitmapy) i sprawdzić również czy nie mają zbyt dużej kompresji JPG. Mogą one zostać skompresowane na etapie eksportu, więc sprawdzenia należy dokonać na gotowym do druku pliku. Jeżeli kompresja jest widoczna już na monitorze to będzie widoczna także na wydruku!

6. Teksty

Wszystkie teksty w dokumentach powinny być zamienione na krzywe (obiekty wektorowe) lub należy pamiętać o tym, aby przy generowaniu pliku PDF koniecznie zaznaczyć opcję „osadź czcionki w dokumencie”. Kolor czarny tekstów powinien składać się wyłącznie z jednej składowej CMYK, czyli 100% K (koloru czarnego). Należy również unikać drobnych tekstów w tzw. kontrze (np. białych tekstów na ciemnym tle).

7. Format pliku do druku

Przyjmujemy następujące formaty plików: PDF (rekomendowany), TIF, PSD lub JPG. W parametrach zapisu pliku należy pamiętać o ustawieniu wysokiej rozdzielczości (zalecamy 300 dpi), kolorystyki CMYK i zachowaniu spadów dokumentu zgodnych z makietą produktu.

PDF
Jest to preferowany format pliku.


Prawidłowo przygotowany PDF (plik .pdf):
• format użytku najlepiej oznaczony liniami cięcia lub trim-boxami
• inne znaczki (pasery, skale kolorów itp.) są zbędne, natomiast jeśli są już w pliku to nie powinny wchodzić na spad oraz pole projektu
• w przypadku publikacji wielostronicowych (foldery, książki itp.) kolejne strony pliku PDF powinny odpowiadać kolejnym stronom publikacji (bez składek, impozycji itp.)
• projekt wyśrodkowany na stronie

PAMIĘTAJ: w przypadku plików PDF wyeksportowanych z programu Corel Draw, aby uniknąć błędów w wydruku należy zaznaczyć wszystkie zdjęcia, efekty specjalne, przeźroczystości i połączyć je z tłem – przekształcić całość w mapę bitową CMYK.

TIF
Prawidłowo przygotowany TIF (plik .tif, .tiff):
• plik spłaszczony (bez warstw)
• kompresja LZW

PSD
Prawidłowo przygotowany PSD (plik .psd):
• plik spłaszczony (bez warstw)

PAMIĘTAJ: plik programu Adobe Photoshop najkorzystniej jest zapisać jako plik TIF z kompresją LZW. Jest to bezstratna kompresja, więc jakość będzie ta sama co pliku PSD, a plik będzie ważył mniej.

JPG (niezalecane)
Ze względu na to, że pliki JPG stosują kompresję z utratą jakości obrazu, nie zalecamy przygotowania do druku plików w tym formacie. Jeżeli jednak jest to konieczne należy zapisać plik w najwyższej jakości (tzn. z minimalną kompresją).
Prawidłowo przygotowany JPG (plik .jpg, .jpeg):
• kolorystyka CMYK
• najwyższa jakość pliku (tzn. z minimalną kompresją)

Podsumowanie

Przygotowując plik do druku należy pamiętać o:

  • ustawieniu właściwego rozmiaru pliku,
  • umieszczeniu w pliku spadów oraz bezpiecznych marginesów,
  • zapisaniu pliku w profilu kolorystycznym CMYK,
  • zastosowaniu odpowiedniej rozdzielczości grafik: 300-350 dpi,
  • zmianie fontów na krzywe, lub osadzeniu ich w pliku,
  • tworzeniu czarnych tekstów z wyłącznie jednej składowej – 100% K (Black),
  • spłaszczeniu warstw dokumentu oraz efektów specjalnych,
  • zapisaniu najlepiej do pliku PDF.

W przypadku wątpliwości chętnie odpowiemy na pytania. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za poprawne przygotowanie pracy do druku spoczywa na osobie, która wykonała projekt. Jednak wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, pracy coraz więcej, a doba cały czas ma tylko 24 godziny. Dla pewności nasze studio graficzne sprawdza pliki pod kątem poprawności technicznej. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości kontaktujemy się z Klientami, żeby je wyjaśnić. Nie sprawdzamy literówek, chociaż zdarza się nam je zauważyć i cofnąć plik do poprawy.

Niektórzy Klienci mówią, „że się czepiamy”… ale wolimy dopytać czy taki był zamysł autora projektu i ma tego świadomość niż puścić do produkcji kiepski plik.

Jednak zdecydowana większość Klientów czuje się z nami bezpiecznie… bo wie, że nasi czujni (poligraficznie zboczeni) Graficy nie puszczą na produkcję niepoprawnych plików.

Zapisz się na nasz newsletter

Aby już niedługo jako jedna z pierwszych osób otrzymać nasz darmowy e-book 
„Czego oni ode mnie chcą, czyli jak rozmawiać z drukarnią”

Facebook